Czekolady naturalne bez konserwantów

Kakao zawarte w prawdziwej czekoladzie jest bardzo bogatym źródłem magnezu, wapnia, chromu, żelaza, manganu oraz cynku. Zawiera kofeinę i teobrominę, wspomaga koncentrację, redukuje stres i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie dlatego warto kosztować oryginalne czekolady bez konserwantów i sztucznych dodatków.

Po ciężkim dniu, w trudnym okresie gdy masz podły nastrój, gdy brak Ci sił lub gdy potrzebujesz wsparcia słodkiej przyjaciółki, która Cię zawsze zrozumie – na pomoc  przychodzi czekolada.

  • Czekolada jest zdrowa działa przeciwzapalnie i poprawia samopoczucie,  już dawno zbadano i opublikowano badania które potwierdza, jak zdrowa może być ciemna czekolada. Zawiera ona flawonoidy, które chronią układ krążenia i mogą obniżyć ciśnienie krwi.
  • Czekolada wpływa na poziom serotoniny w organizmie a ta jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiedzialnym za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia, poziom serotoniny ma wpływ na potrzeby seksualne i apetyt.

Ciekawostka: Czekolada gorzka, idealnie sprawdzi się  do wytrawnych kompozycjach w kuchni, podkreśla smak mięsa i jak twierdzą znawcy kulinariów podkręca smak umami sosów. W tradycyjnej kuchni meksykańskiej dodaje się czekoladę do sosu mole w kompozycji razem  z kurczakiem, lub nawet dodać koloru i wzmocnić słodycz pomidorów.

Czekolada to nic innego jak słodkie złoto.

A przed wiekami odkryta i nazywana "xocóatl", wytwarzali ją w postaci napoju  już Aztekowie z mieszanki kakao, chili i wanilii i wody. Gorący napój zdobył taka popularność wśród mieszkańców Ameryki Łacińskiej, że byli pewni, że musi istnieć bóg kakao. Aztekowie i Majowie pili napój kakaowy (chocolatl) podczas w trakcie rytuałów i obrzędów oraz świąt religijnych. Ziarna kakao były tak cenne, że używano ich jako środka płatniczego.

W XVI wieku Hiszpanie przywieźli tę cudowną roślinę do Europy, gdzie po raz pierwszy wzbogacono ją cukrem trzcinowym i miodem. Na początku kakao w Europie jeszcze mało znane uważane było towarem luksusowym i traktowane za zdrowe i pobudzające, co nie zmieniło się do dnia dzisiejszego.  Często stosowano je również, jako afrodyzjak i sprzedawano je w europejskich aptekach, aż do XIX wieku. Po pewnym czasie pierwsi handlowcy i producenci spróbowali dodawania cukru i masła kakaowego, zamiast wody i zalania gęstej masy kakaowej do formy w ten sposób wynaleziono pierwszy baton czekoladowy.

 W 1879 roku w Szwajcarii Rodolphe Lindt odkrył technikę "konszowania", która nadaje czekoladzie delikatną, kremową konsystencję i co pozwoliło uzyskać  na pełne wydobycie smaku, ta metoda została opatentowana.

Kakaowce  jest dużym krzewem lub małym drzewem dorastającym do 15m wysokości i preferują klimat tropikalny potrzebują dużej wilgotności i wysokich temperatur rosną w pulchnej i przepuszczalnej ziemi oraz potrzebują  umiarkowanego nasłonecznienia, dlatego też sadzonki kakaowca rozsadzane są w cieniu bananowców, palm i innych drzew o gęstych koronach. Kakaowiec kwitnie cały rok w dwóch 6-miesięcznych cyklach.  Główne obszary upraw znajdują się zatem w Ameryce Środkowej, Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl