Łomonosow porcelana  - Sankt Petersburg. Porcelana carska ręcznie wykonana.

 • Filiżanki siatka kobaltowa Łomonosow

 • łOMONOSOW PORCELANA


Założenie Manufaktury porcelany  - Historia

 • Chińscy mistrzowie od wieków pilnie strzegli tajemnic produkcji porcelany. Ze względu na swoją rzadkość i cenę porcelana była ceniona jak złoto i często nazywano ją „białym złotem”. Wyroby z porcelany wręczano jako prezenty dla osób koronowanych, używano ich do ozdabiania wnętrz i elementów nakrywania stołów przy specjalnych, majestatycznych okazjach, a szlachetne damy dworskie nosiły drobne kawałki porcelany na złotych łańcuszkach jako najdroższą i wykwintną ozdobę.
 • Dopiero początek XVIII wieku przyniósł przełom, gdy pewien alchemik saksoński Johann Friedrich Böttger, który przez wiele lat eksperymentował poszukiwał „kamienia filozoficznego”, odkrył wreszcie wraz z fizykiem i matematykiem Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhaus recepturę na produkcję porcelany europejskiej.
 • W 1710 r. w tajnym i pilnie strzeżonym zamku Albrechtsburg w Miśni powstała najwcześniejsza w Europie manufaktura porcelany. Takie wydarzenie nie uszło uwadze carowi Rosji Piotrowi Wielkiemu i jako koneser piękna  namiętnie śledził doświadczenia naukowe i szukał nowinek technologicznych. Autokrata non stop zamawiał z za granicy porcelanę i wszelkie naczynia fajansowe do codziennego użytku i do dekoracji swoich wnętrz w pałacach. W czasie podróży i wizyt po krajach europejskich Piotr Wielki jego zainteresowanie wzbudziła produkcja porcelany, postanowił stworzyć podobne przedsiębiorstwo z pomocą obcokrajowców w Rosji. Próby trwały i dopiero 20 lat później pomysł Piotra na założenie w Rosji dworskiej manufaktury porcelany zrealizowała jego córka Elżbieta Pietrowna, rosyjska imperatorka.
 • Z początkiem roku 1744 baron Nikolay Korf zawarł porozumienie i umowę z Christophem Hungerem, zgodnie z którym zobowiązano się utworzyć w Petersburgu manufakturę do produkcji porcelany w technologii w jakiej wytwarzano ją w Saksonii. Niestety okazało się jednak, że wiedza Hungera była nie kompletna by zorganizować technologię nową produkcję. Baron Czerkasow, któremu cesarzowa powierzyła organizację i nadzór nad manufakturą rosyjską, stanął przed dylematem: szukać pomocy za granicą czy powierzyć „poszukiwania przepisu porcelany” w Rosji Dmitrijowi Winogradowowi, który w listopadzie 1744 był szkolony obok mistrza Głodu jako uczeń. D.I. Winogradow (utalentowany rosyjski naukowiec, wydestylował tajemnicę tzw. „białego złota”. Jako pierwszy w historii ceramiki opracował naukowy opis procesu wytwarzania porcelany zbliżony do najnowszych koncepcji chemii ceramiki.
 • Okazało się z czasem, że Rosyjska porcelana produkowana wyłącznie z lokalnych surowców, nie ustępowała porcelanie produkowanej w Saksonii. W początkowym okresie małe gabaryty i ilość pieców pozwalała utrzymać produkcję na małą skalę. Po za dużymi ilościami tabakierek, wytwarzano niewielką ilość filiżanek do herbaty, kawy i ze spodkami oraz miseczki na cukierki, solniczki, uchwyty do lasek, rączki do sztućców, guziki, fajki, pisanki i wiele innych przedmiotów. Od 1756 r., kiedy Dmitrij Winogradow zbudował duży piec do wypalania, zaczęto wytwarzać talerze, naczynia, tace, świeczniki, chłodziarki do butelek wina i uchwyty na kieliszki… W tym okresie wyprodukowano najwcześniejszy zastaw stołowy należący do Elżbiety Pietrownej i nazwany „Służba Jej Królewskiej Mości”.
 • W 1925 roku, z okazji 200-lecia Rosyjskiej Akademii Nauk, Państwowa Fabryka Porcelany została nazwana na cześć wybitnego naukowca Michaiła Łomonosowa.
 • Dziś wartość artystyczna pozostaje nadal bezkonkurencyjna tak jak dwa i pół wieku temu. Produkty wyróżniają się doskonałym połączeniem wielowiekowych tradycji z nowoczesnymi trendami i technologiami.
  Obecnie „Cesarska Manufaktura Porcelany” produkuje około 4000 rodzajów wyrobów w szerokim zakresie: od serwisów do herbaty, kawy i obiadów, rzeźb gatunkowych i zwierzęcych, po talerze dekoracyjne. Wykonane są z litej i kostnej porcelany.  Manufaktura produkuje repliki kolekcji muzealnej z XVIII-XX wieku.
 • Od początku istnienia stanowiła centrum rosyjskiej sztuki porcelany, wyroby powstające w jej murach są wzorem prawdziwego smaku, a artyści z fabryki wyznaczają trendy w tej dziedzinie. Wraz z całym krajem fabryka przetrwała wszystkie gehenny historyczne i reagowała na ważne wydarzenia niezwykłymi dziełami sztuki i odkryciami technologicznymi.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl