Blog kategorie
Blog Tagi
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Statystyki
Produktów:
1131
Kategorii:
85
Nowości:
7
Promocje:
8
Dlaczego czarna herbata jest napopularniejsza? 0
Dlaczego czarna herbata jest napopularniejsza?

DLACZEGO CZARNA HERBATA  JEST NAJPOPULARNIEJSZA?

 
Opierając się o wieloletnie własne doświadczenie w sprzedaży herbaty jesteśmy gotowi wyrazić opinię, iż pomimo stale rozwijającego się rynku herbat liściastych i powiększaniu oferty o nowe rodzaje herbat czystych i rozmaitych mieszanek świadomość potencjalnych „herbacianych klientów” koncentruje się na HERBACIE CZARNEJ. Rośnie co prawda zainteresowanie herbatą zieloną, i o istnieniu całej gamy herbat czerwonych Pu erh, oolong, białych czy żółtych wie i zna coraz więcej osób to jednak HERBATA CZARNA – to jest to co zna i pije jeszcze większość z nas. [product id="80, 325, 105, 389, 698" limit="3" onlyAvailable="true"]
  • Dlaczego czarna herbata jest tak dobrze znana i gości w każdy domu zarówno w postaci liściastej jak i nieco uboższej ekspresowej?

    Powodów jest wiele, ale na początek kilka słów, które przybliżą nieco definicję czarnej herbaty.Herbata czarna filiżanki

    Herbata czarna jest otrzymywana w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i na końcu – suszenia. Krążą plotki, że czarna herbata powstała w wyniku przypadku: przygotowana do etapu suszenia zielona herbata nie została odpowiednio zabezpieczona przed deszczem i zamokła. To przyczyniło się do jej fermentacji i… mamy powszechny dzisiaj napój! Tak oto narodziła się czarna herbata! Czy to prawda? Niestety fakt ten nie został nigdzie oficjalnie zarejestrowany, dlatego też nie pozostaje nic innego, jak wierzyć w cudowny przypadek.

  • Najogólniej rzecz biorąc czarna herbata jest dzielona na cztery kategorie:

    Souchong – czyli bardzo duże liście, najczęściej z dolnej części krzewu herbacianego. Pekoe – mniejsze liście, z górnych części krzewu. Broken Pekoe – liście łamane podczas produkcji czarnej herbaty. Pył herbaciany – najgorszy element, są to pozostałości z produkcji herbaty, które niestety kończą jako herbaty ekspresowe w torebkach. (więcej o klasyfikacji herbat piszemy tutaj...)

    Czarna herbata to wiele wiele gatunków od DARJEELING - subtelnej i delikatnej herbaty śniadaniowej, przez CEYLON, klasyczny YUNNAN, aż do intensywnej i aromatycznej ASSAM.

    Herbata czarna jest młodszą siostrą herbaty zielonej, jak to więc możliwe, że wciąż jest popularniejsza?

    Na dzień dzisiejszy jest to wynik działań rynku. My, konsumenci dostajemy to czego potrzebujemy lub to, co wydaje nam się potrzebne. Początek tego marketingu miał miejsce 16 grudnia 1773r. W związku z gigantyczną podażą herbaty na rynku brytyjskim zaczęto ją transportować do kolonii na nowym kontynencie.

    Pierwszym odbiorcą niechcianej przesyłki miał być port w Bostonie. „Niechcianej” nie dlatego, że nie była tam znana, lecz wręcz przeciwnie. W Ameryce dystrybucja herbaty rozwijała się dokładnie tak samo jak w Europie i właśnie dlatego wizja narzuconego konkurowania nie spodobała się mieszkańcom nowego kontynentu. Wielka Brytania chciała eksportować herbatę do swoich kolonii bez dodatkowych ceł czy opłat. Całe przedsięwzięcie zakończyło się WIELKIM BOSTOŃSKIM PICIEM HERBATY. I proszę absolutnie nie mylić pojęcia z uroczym podwieczorkiem przy filiżance doskonałego napoju. Bostońskie picie herbaty było o tyle wielkie, że ładunek, który był przewożony do Ameryki, został zatopiony przez Bostończyków w zatoce przy porcie. Cała sytuacja została bardzo nagłośniona w Europie i chcąc nie chcąc, każdy wiedział o czarnej herbacie.

    Wielka Brytania nadal słynie z popołudniowej herbatki, pitej gdy Big Ben wybije godzinę piątą. My pijemy herbatę, bo świetnie pasuje do śniadania, kolacji, deseru czy pikniku.

    Czy to dobrze, że pijemy akurat czarną herbatę?

    Bardzo dobrze!

    Herbata czarna wpływa na nasz organizm zarówno w sferze fizjologicznej jak i psychicznej, i tak:

    Korzystnie wpływa na układ krwionośny (ukrwienie kory mózgowej, reguluje pracę serca). Poprawia koncentrację, ułatwia zdolność kojarzenia i szybkość reakcji. Wspomaga i reguluje pracę układu pokarmowego oraz proces oczyszczania organizmu z toksyn. Łagodzi skutki stresu Przeciwdziała występowaniu próchnicy (fluor). Może ograniczać ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów (garbniki). Zawiera witaminy: C, B1, B2, A, K, P.

  • Ponadto zawiera mniejszą ilość teiny od herbat zielonych i białych.
  • Należy pamiętać, że im więcej procesów przejdą liście herbaciane tym zawartość teiny jest mniejsza.
  • Zawarta w niej tanina dobrze wpływa na układ pokarmowy, pomaga przy zatruciach oraz ułatwia trawienie ciężkich posiłków.
  • Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne, hamują rozwój bakterii

    Zatem herbata czarna polecana jest przede wszystkim:

  • Osobom z chorobami krążenia,

  • osobom o podwyższonym zagrożeniu wystąpienia zawałów i wylewów,

  • osobom, w których rodzinach występowały choroby nowotworowe,

  • oraz osobom, które starają się o dziecko, ponieważ zwiększa szanse na zajście w ciążę.

      Smacznego!

[product category_id="5" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

 
 
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Ciekawostki • Informacje jak zaparzyć herbatę • Jaką kawę wybrać do ekspresu • Jak pobudza Yerba Mate...
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl